Maribor, 16. maj 2013 – Lumar IG, vodilni slovenski proizvajalec pasivnih in nizkoenergijskih montažnih objektov, je slavnostno odprl Aktivno hišo Lumar, ki predstavlja naslednji korak v razvoju energetsko učinkovite gradnje. »Z Aktivno hišo Lumar, ki so jo arhitekturno zasnovali KošorokGartner arhitekti, sledimo v Lumarju že danes smernicam zmanjševanja vplivov na okolje, večji rabi obnovljivih virov energije ter prijetnih bivalnih pogojev. Verjamemo, da je to nov korak razvoja in ustvarjanja trendov kakovostne nizkoenergijske gradnje v Sloveniji in Evropi,« je ob odprtju hiše dejal direktor Lumar IG Marko Lukić. Hiša, ki je plod slovenskega razvoja in znanja, bo prva hiša za poskusno bivanje v Sloveniji in bo z vgrajenimi 64 točkami za monitoring omogočala realno spremljanje dogajanja v hiši in konstrukciji. Pridobljene rezultate bo podjetje uporabilo za nadaljnji razvoj svojih konstrukcijskih sistemov in energetsko učinkovitih rešitev. Prve stanovalce bo hiša sprejela v poletnih mesecih. Slavnostni govornik in otvoritelj je bil predsednik Republike Slovenije gospod Borut Pahor, otvoritve pa se je udeležil tudi veleposlanik Ljudske republike Kitajske v Sloveniji Nj. ekscelenca Zhang Xianyi.
Trajnostna gradnja v zadnjem času močno pridobiva na pomenu, saj zaradi hitre rasti energentov ljudje vse bolj razmišljajo o energestko učinkovitih rešitvah. Prav tako pa obstajajo ocene, da bi naj gradbeni sektor potrošil vsaj 40% celotne potrošnje energije in posledično spustil v okolje približno 40% celotnega izpusta Co2. Dodatno na razvoj trajnostne gradnje vpliva tudi Podnebno energijski paket 20-20-20 do 2020 Evropske komisije, ki predvideva stroge ukrepe za zmanjšanje izpustov CO2, povečanje deleža obnovljivih virov energije in zmanjšanje porabe energije. »Živeti najbolje danes ne pomeni le udobno in prijetno počutje posameznika v hiši, ampak predstavlja tudi celovit in odgovoren odnos do okolja v katerem delujemo in živimo. Celovit in trajnostni odnos do okolja predstavlja tudi naša Aktivna hiša Lumar, ki z izjemnim toplotnim ovojem iz naravne izolacije, ki jo je možno reciklirati, vgrajenimi stekli, ki dajo približno 2.000 kWh sončne energije letno, popolnim izkoriščanjem obnovljivih virov, aktivnim prezračevanjem z avtomatskim odpiranjem oken in približno 4.000 kg zmanjšanjem vsebnosti izpustov CO2 ter ocenjeno 15% – 20% nižji ogljični odtis v primerjavi z zidano gradnjo, zaradi uporabe naravnih materialov, predstavlja našo vizijo montažne gradnje v prihodnje«, doda direktor Lumar IG.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v nagovoru poudaril, da se bomo iz krize izvlekli zaradi ljudi z vizijo, ki v današnjem času razmišljajo skozi perspektive prihodnosti in so sposobni proizvesti izdelke ali storitve, ki so konkurenčne v domačem ali mednarodnem poslovnem okolju. »Slovenija je nedvomno ena od zelo bogatih držav z lesom in lesno-predelovalna industrija predstavlja priložnost, ki bi jo morala Slovenija izkoristiti v čim večji meri. Še posebno sedaj, ko je spodbujanje gospodarske aktivnosti za vse nas velik izziv. V primeru aktivne hiše Lumar gre za končni izdelek, ki je plod slovenskega znanja in kaže na to, da smo Slovenci pridni, ambiciozni in imamo znanje. Vse našteto so tudi pogoji za uspeh. Današnji dogodek je priložnost, da opozorimo na tiste, ki rišejo drugačno socialno in gospodarsko podobo Slovenije, ki bo vpeta v najbolj sodobne tehnološke, znanstvene, poslovne, proizvodne in storitvene tokove v Evropi in v svetu,« je poudaril predsednik Republike Slovenije.
Aktivno hišo Lumar odlikuje maksimalna izraba obnovljivih virov energije, kar se odraža z minimalnimi izpusti ogljikovega dioksida ter posledično manjšimi obremenitvami okolja. Poudarek je na izkoriščanju sončne energije, ki se uporablja za več namenov, kot je na primer pasivno ogrevanje s pomočjo velikih steklenih površin, ki jih v poletnem času senčimo z elektronsko vodenim sistemom senčenja v sklopu inteligentnih inštalacij. Na južni strani strehe je nameščenih 6,8 m2 (absorbcijske površine 4,8 m2) sprejemnikov sončne energije, ki bodo zagotavljali 2.560 kWh energije na leto. Celotna energija bo porabljena za pripravo tople sanitarne vode ter kot podpora sistemu ogrevanja. Ob tem je nameščenih še 21 fotovoltaičnih modulov, ki sestavljajo sončno elektrarno s predvideno proizvodnjo električne energije 5.515 kWh na leto. Glede na ocene bo hiša proizvedla 450 kWh energije več kot je bo porabila.
Pomembno k bivalnemu ugodju vplivajo tudi vgrajene pametne inštalacije, ki na eni strani omogočajo enostavno in uporabniku prijazno upravljanje vseh sistemov v hiši, sočasno pa s takšnim sistemom optimiramo porabo energije tudi v času delovanja. Z enim dotikom je tako mogoče vključiti predvajanje filma, žaluzije se spustijo, vključi se glasba, ipd. Sistem bo celovito upravljal vse sisteme s ciljem optimizacije rabe energije in ustvarjanja prijetnega bivalnega okolja, električno energijo, ki jo bo proizvedla fotovoltaična elektrarna na hiši, pa samodejno usmerjal k porabnikom, ki bodo vnaprej pripravljeni na delovanje.
Hiša bo služila tudi kot raziskovalni objekt, saj bo kar 64 vgrajenih točk za monitoring (kontrolira se vsebnost CO2, vlaga, temperatura …), ki bodo omogočale spremljanje realnih rezultatov o dogajanju v hiši in konstrukciji. Vsi zbrani rezultati bodo podjetju pomagali pri razvoju novih konstrukcijskih sistemov ter ostalih kakovostnih energetsko varčnih rešitev, ki bodo nudile optimalno bivalno ugodje.
Aktivna hiša Lumar je tudi prva hiša za poskusno bivanje v Sloveniji. »Ljudem želimo na ta način omogočiti izkušnjo bivanja v tako tehnološko napredni hiši in tudi na ta način dodatno pomagati ovreči morebitne predsodke o montažni gradnji. Prav tako pa se nam to zdi nekaj povsem normalnega, saj na primer lahko testiramo avto za 10.000 EUR, ne moremo pa hiše, katere vrednost je večja in njen nakup predstavlja bistveno večje tveganje,« omeni Lukić. Prve stanovalce bo hiša sprejela v poletnih mesecih.