Celje, 21. maj 2014 – Družba Butan plin, ki v letošnjem letu v Sloveniji pričenja z vpeljavo utekočinjenega zemeljskega plina (UZP), je na sejmu Energetika v Celju odprla diskusijo o UZP, predstavila pomen in prednosti tovrstne energetske rešitve ter spregovorila o primerjavi slovenskega trga s tujim. Z vidika globalnega trga je novo energetsko rešitev predstavil angleški gost Duncan Osborne, sicer
generalni direktor podjetja PrimaLNG, ki je z družbo Butan plin strateško povezan preko matične družbe SHV Energy.
Utekočinjeni zemeljski plin postaja vse bolj priljubljena energetska alternativa v svetu, namenjena predvsem večjim industrijskim uporabnikom. Zaradi nizke stopnje izpusta CO2 in drugih škodljivih plinov v okolje velja za najčistejše plinasto gorivo, ki omogoča ustrezno alternativo nafti in naftnim derivatom. Večja skrb za okolje bo poleg stroškovne učinkovitosti UZP-ja še posebej v prihodnjih desetletjih predstavljala pomemben vidik družbeno odgovorne usmeritve slehernega uporabnika energetskih rešitev. Po napovedih naj bi se delež UZP-ja tako v svetovni kot evropski trgovini v prihodnosti precej povečal, kar bo zagotovo imelo pozitiven vpliv tudi na razvoj cen.
Ključno prednost UZP-ja predstavlja njegova enostavna dostopnost,
saj je transport mogoč po morju, rekah, cesti in železnici ter je tako dostopen tudi v krajih, kjer omrežje zemeljskega plina ni razvito. V Sloveniji je namreč še vedno veliko večjih uporabnikov fosilnih goriv, ki so situirani izven območij, ki jih pokriva omrežje z zemeljskim plinom. »Implementacija nove energetske rešitve, ki jo družba Butan plin načrtuje letošnjo jesen, bo potekala veliko enostavneje, kot poteka gradnja plinskih omrežjih,« je povedal Tomaž Grm, generalni direktor družbe Butan plin. Dobava UZP-ja namreč poteka prek satelitske postaje za UZP, ki je sestavljena iz rezervoarja in uplinjevalne postaje ustrezne kapacitete. Tako rezervoar kot uplinjevalna postaja sta lahko premična, zaradi česar je postavitev mogoče izvesti brez zapletenih in dolgotrajnih postopkov. Večinoma nova tehnologija bo kombinirala in se prilagajala z že obstoječo plinasto opremo v Sloveniji.
Trenutno na svetu obstaja 15 terminalov za utekočinjanje zemeljskega plina, od tega kar trije v Sredozemlju z 69 procesnimi linijami in 61 rezervoarji za skladiščenje. Prav tako deluje 47 terminalov za uplinjanje, ki celotno kapaciteto skladiščijo v 248 rezervoarjih za skladiščenje UZP-ja. Zaloge zemeljskega plina pa naj bi zadoščale za vsaj 200 let.
Trg utekočinjenega zemeljskega plina znaša 10% zemeljskega plina na svetovni ravni, pri čemer so na evropski ravni tri največje uvoznice Španija, Anglija in Francija, zabeležile kar 33 milijonov ton uvoza UZP-ja v letu 2013 iz treh ključnih virov, Katar, Alžirija in Nigerija.