Sekcija slikopleskarjev, fasaderjev in črkoslikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je svojo letošnjo mednarodno humanitarno akcijo in 19. tekmovanje slikopleskarjev organizirala v Veržeju v Prlekiji. Že od jutranjih ur ta tradicionalna akcija poteka v Enoti Dom v OŠ Veržej, kjer bodo v enem dnevu prenovili 4 od 6-ih bivalnih enot za otroke, ki tu bivajo 24 ur na dan 7 dni na teden. V Veržeju se je danes zbralo 91 slikopleskarjev, od tega tretjina tujih. Ta odmevna vseslovenska humanitarna akcija, ki je prerasla v enega največjih projektov v državi, je namreč v zadnjih štirih letih z udeležbo stanovskih kolegov iz drugih evropskih držav dobila tudi močan mednarodni pridih.
Marija Ferenc, ravnateljica OŠ Veržej, se je odločitve sekcije slikopleskarjev pri OZS, ki je na podlagi večletnih priporočil OOZ Ljutomer izbrala prav njihovo ustanovo za izvedbo letošnje akcije, zelo razveselila: ”Prostori v naši Enoti Dom, kjer bivajo otroci in mladostniki, so izjemno dotrajani. Vedeli smo, da ne premoremo dovolj enako velikih prostorov za veliko državno tekmovanje slikopleskarjev, kot jih imajo druge, večje javne ustanove, vendar pa smo izjemno veseli, da nam je tokrat OZS vseeno prisluhnila in prepoznala potrebe naših otrok, ki k nam v Veržej na podlagi odločb Centrov za socialno delo ali sodišč prihajajo iz vse Slovenije. V Enoto Dom lahko sprejmemo do 60 otrok v starosti od 6 do 15 let, ki se zaradi neurejenih družinskih razmer že zelo zgodaj soočajo s čustvenimi in vedenjskimi težavami, vsi pa z drugimi otroci iz šolskega okolja tudi obiskujejo tukajšnjo osnovno šolo. Trenutno tu v Enoti Dom biva 31 otrok, razporejeni pa so v 6 šolskih oddelkov. Danes jim boste slikopleskarji s svojimi spretnimi rokami in vsa podjetja, ki sodelujete v akciji, v enem dnevu pričarali topel in barvit nadomestni dom, za kar se vam iskreno zahvaljujemo tudi veržejski vzgojitelji in učitelji.”
”57-im slovenskim slikopleskarjem, med katerimi je tudi 13 dijakov, ki obiskujejo dve srednji storitveni šoli v Mariboru in Kranju, se je danes pridružilo še 34 tujih mojstrov in vajencev iz štirih evropskih držav,” je povedal Dušan Presetnik, predsednik organizacijskega odbora akcije in član sekcije slikopleskarjev pri OZS. ”Najštevilčnejša je madžarska ekipa s 13 udeleženci. Sledi Avstrija z enajstimi, dvema mojstroma in devetimi vajenci iz avstrijske slikopleskarske šole Baden, ki jih je v Slovenijo tudi letos pripeljal predsednik Evropskega združenja slikopleskarjev Helmut Schulz. Iz Slovaške se nam je pridružilo 8 slikopleskarjev, iz Hrvaške pa dva. Prav iz teh dveh držav prihajata tudi ekipi, ki se bosta skupaj z našimi štirimi slovenskimi potegovali za prva tri mesta na tekmovanju. Ves dan bo njihovo delo ocenjevala 5-članska sodniška ekipa, najboljše slikopleskarje pa bomo razglasili na večerni slovesnosti.”
Dela bodo v sobah in na hodnikih in v drugih prostorih intenzivno potekala do 17. ure. Slikopleskarji so morali zjutraj najprej zaščititi tla, podboje in okenske okvirje, zatem pa obdelati razpoke, zbrusiti površine, premazati podloge sten ter obdelati lesene obloge. Sledila je priprava barve ustrezne viskoznosti v zahtevanem odtenku, ki so ga za vsak prostor posebej v svoji barvni študiji določili JUB-ovi arhitekti. Slikopleskarji bodo čez dan obdelali tudi vratne podboje, kar vključuje postopke struganja, kitanja, brušenja in lakiranja, ustrezno pa bodo premazali tudi 16 novih vratnih kril, po končanju del pa še dokončno očistili prostore. V osrednji avli, ki združuje vseh 6 bivalnih enot, izbrani slikopleskarji danes izvajajo tudi dekorativne tehnike, s slikopleskarskimi veščinami pa se seznanjajo tudi tukajšnji učenci.
”Letos smo za prenovo 2.300 m² zidnih in 450 m² lesenih in kovinskih površin v JUB-u zagotovili 800 litrov barv iz družine JUPOL in premazov iz družine JUBIN,” je poudaril Željko Kovačević, direktor družbe JUB, ki akcijo slikopleskarjev podpira že vseh 19 let. ”V skoraj dveh desetletjih, odkar sodelujemo s slikopleskarji v tej akciji, smo skupaj prenovili prostore vrste šol, vrtcev, bolnišnic in porodnišnic, z našimi okolju prijaznimi barvami in premazi pa so njihove spretne roke prepleskale že za okoli 90.000 m² zidnih in drugih površin. Ponosni smo, da bomo tokrat lahko razveselili prav otroke, katerim morajo vlogo družine in staršev nadomeščati tukajšnji vzgojitelji in učitelji. Vsi, ki smo danes tu, se strinjamo, da bi vsak otrok moral imeti barvit in topel dom, in če ga v okolju družine ni, ga jim moramo pomagati ustvariti drugi. Rezultatov današnje barvite prenove Enote Dom se bomo z njimi zato veselili prav vsi zaposleni v JUB-u.”
Poleg družbe JUB so akcijo slikopleskarjev tudi letos podprla podjetja Žima, tesa tape in Saint Gobain – Rigips, ki so zanjo prispevala vse potrebne materiale. Za obdelavo stenskih in drugih površin je letos Žima slikopleskarjem zagotovila 1.000 valjčkov in čopičev, podjetje Saint Gobain – Rigips je preskrbelo za 5000 m² pokrivnih folij in za 4.500 m²pokrivnega papirja, podjetje tesa tape pa 22.000 metrov zaščitnih lepilnih trakov. Tri slovenska mizarska podjetja iz sekcije lesnih strok pri OZS – Mizarstvo Meh iz Velenja, Mizarstvo Alojz Tuhtar iz Sevnice in mizarsko podjetje Kampo iz Ljubljane, so za Enoto Dom zagotovila 16 novih vratnih kril. Vsa sodelujoča podjetja za uspešno izvedbo akcije tako prispevajo polovico vseh potrebnih sredstev. Predsednik sekcije slikopleskarjev pri OZS Ernest Bransberger pojasnjuje: ”Ob tisoč delovnih urah za vse izvedeno slikopleskarsko delo in za ves porabljen material, ki so ga podarila podjetja, vključno s stroški prevozov tujih udeležencev, ki jih je opravila ljubljanska agencija Abctour, ter stroški njihove namestitve, v sekciji slikopleskarjev v OZS ocenjujemo, da je vrednost letošnje akcije dosegla 46.000 evrov.”
Branko Meh, predsednik Upravnega odbora OZS, ki se akcije udeležuje že vrsto let in večkrat tudi osebno sodeluje v humanitarnem delu, je na srečanju z novinarji še poudaril: ”Pri letošnji humanitarni akciji sekcije slikopleskarjev pri OZS ne gre samo za druženje med domačimi in tujimi stanovskimi kolegi. Ne gre samo za druženje mojstrov s podmladkom, da bi tudi tu dijaki pridobili čim več izkušenj, v praksi hitreje osvajali slikopleskarske tehnike ali spoznavali nove materiale naših partnerskih podjetij z gradbenimi materiali. Gre za nekaj več – za solidarnost, plemenitost in iskreni stisk rok, ki jo tudi letos naši slikopleskarji podajajo najbolj ranljivim, torej otrokom in mladostnikom, ki potrebujejo topel dom. Da bi jim na poti k osamosvajanju pomagali tudi v naši Obrtno-podjetniški zbornici, bomo tistim otrokom iz Enote Dom v okviru OŠ Veržej, ki jih bo zanimal poklic slikopleskarja, po končani osnovni šoli v OZS omogočili pridobitev naše štipendije. Sekcija bo tako zainteresiranim bodočim dijakom zagotovila mesto v srednji šoli v Kranju ali v Mariboru, dobili pa bodo tudi svojega mentorja slikopleskarja ter učno mesto pri njem. Pridnih rok nikoli ni dovolj, srčnost in humanitarnost, ki sta postali že sinonim za naše obrtnike, pa bomo zagotovo z veliko mero topline gojili tudi vnaprej.”
Delo slikopleskarjev poleg Slavka Petovarja, župana Občine Veržej, pozorno spremlja tudi županja Občine Ljutomer, mag. Olga Karba. V Enoti Dom so prisotni tudi predstavniki soorganizatorjev iz območnih obrtno-podjetniških zbornic OOZ Ljutomer, OOZ Murska Sobota, OOZ Gornja Radgona in OOZ Lendava. Na večerni slovesnosti, ki bo ob 18.30 potekala v Termah Banovci, bodo vsem udeležencem podelili priznanja, družba JUB pa bo nagradila še najboljše tri tekmovalne ekipe. Rezultati tekmovanja bodo znani po zaključeni sklepni prireditvi. Ker je tudi letošnja akcija odličen primer uspešnega sodelovanja slovenskih podjetij z obrtniki, ki znajo združiti moči tudi na tako obsežnem humanitarnem projektu, se vsi sodelujoči strinjajo, da jo bodo izvajali tudi v prihodnje.
Fotografije: Anže Petkovšek